Powiększył się Klub Koalicji Obywatelskiej
Obrady poprzedziła konferencja prasowa z udziałem marszałka województwa Jakuba Chełstowskiego, byłego marszałka a obecnie posła RP i szefa struktur Platformy Obywatelskiej w regionie, Wojciecha Saługi oraz radnych Koalicji Obywatelskiej. Od poniedziałku 25 września klub KO Sejmiku jest liczniejszy o czterech radnych – marszałka Jakuba Chełstowskiego a także Alinę Nowak, Marię Materlę i Rafała Kandziorę.
- To w pewnym sensie puenta współpracy zawiązanej w listopadzie ubiegłym roku, gdy doszło do przetasowań odnośnie zmiany władzy w Sejmiku województwa, gdy razem z grupą radnych marszałka Jakuba Chełstowskiego staliśmy się koalicją. Dziś przypieczętowujemy definitywnie tę współpracę. Klub Koalicji Obywatelskiej powiększa się o czterech radnych, właśnie na czele z panem marszałkiem. Chcemy działać wspólnie dla województwa i kraju. Łączymy nasze siły patrząc w przyszłość, nie tylko z myślą o tych wyborach, które nadchodzą, ale także o wiosennych wyborach samorządowych. Dziś budujemy fundament myśląc o znaczącej sile w samorządzie. – podkreślił były marszałek województwa, a obecnie poseł RP Wojciech Saługa.
- Przez blisko 11 ostatnich miesięcy budowaliśmy tę współpracę, która układała się bardzo dobrze, a jej podstawą od początku jest merytoryka. Wspólnie rozmawiamy o budżecie województwa, środkach unijnych, ich implementacji pod kątem kolejnych zadań i inwestycji. Dziękuję też za wsparcie ze strony Koalicji Obywatelskiej. Dziękuję też radnym: Alinie Nowak, Marii Materli i Rafałowi Kandziorze, że te działania wspierają. Samorząd na Śląsku ma swój wyjątkowy charakter, zyskał pewną swoją tożsamość i zachęcam inne regiony, by tą drogą poszły. Bo nasza przyszłość ma na imię Polska, ale siłę kraju trzeba budować właśnie w samorządach – transparentnych, praworządnych, dążących do rozwoju gospodarczego w oparciu o środki unijne, których bardzo dzisiaj potrzebujemy. Przed nami trudny czas konstruowania budżetu na rok przyszły, planujemy szereg ważnych inwestycji, choćby zakup taboru dla Kolei Śląskich i środki Krajowego Planu Odbudowy bardzo by się przydały. Tych środków nie ma, ale to Koalicja Obywatelska jest ugrupowaniem, które gwarantuje, że te środki będą jeśli uda się odwrócić relację władzy po 15 października. Wracając jednak znów na chwilę do przeszłości, wydarzenia z listopada ubiegłego roku były dobrym ruchem w samorządzie i Sejmiku województwa. Przepracowaliśmy ten czas efektywnie – powiedział marszałek Jakub Chełstowski.
Złote i srebrne honory
Obrady miały uroczyste przebieg z uwagi na rocznicę ćwierćwiecza wejścia w życie ustawy wytyczającej na nowo podział terytorialny państwa. Równo 25 lat temu zadecydowano o zmniejszeniu liczby województw do 16 tworząc regiony niejako od nowa.
- Wielkim zaszczytem i dumą jest być tutaj wśród architektów reformy samorządowej. Był to wyjątkowy moment w historii naszej demokracji, bo samorządowcy tchnęli nowe życie w małe ojczyzny, angażując się w proces tych zmian całym sercem. To właśnie dzięki samorządom Polska jest silna, a każdy włodarz – wójt, burmistrz, prezydent, marszałek może pokazać dziesiątki inwestycji zmieniających wizerunek rzeczywistości, która nas otacza. Samorząd jest w praktyce pewnego rodzaju sztafetą. Odbywa się ona z poszanowaniem pomysłów poprzedników, które często są kontynuowane. Potrafimy myśleć o naszym regionie patrząc w przyszłość, programując ją, otwierać się na kolejne inwestycje, rozwój województwa zostawiając je w dobrej kondycji dla kolejnych pokoleń. Dziś na tle innych regionów mocno się wyróżniamy. A samorządowcom życzę wszystkiego co najlepsze na kolejne lata – mówił marszałek Jakub Chełstowski.
Gościem specjalnym sesji był jeden z architektów reformy samorządowej, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, prof. Jerzy Buzek.
- Chcieliśmy zmienić kraj, a punktem wyjścia była idea Solidarności stanowiąca fundament dla samorządów. Bo państwo ma służyć obywatelowi. Krokiem ku takiemu modelowi było uspołecznienie rządzenia i gospodarki. A odpowiedzią na to jest samorząd, zaś warunkiem odzyskanie państwa dla obywateli, tworzenie społeczeństw obywatelskich w oderwaniu od dyktatu jednej partii. Władze centralne w praktyce miały stanowić rolę pomocniczą dla samorządów – mówił prof. Jerzy Buzek.
Były premier i szef PE znalazł się w gronie uhonorowanych Złotymi Honorowymi Odznakami Zasłużonych dla Województwa Śląskiego. Odznaczenia otrzymali ponadto: byli marszałkowie Wojciech Saługa, Bogusław Śmigielski i Michał Czarski, obecny marszałek Jakub Chełstowski, byli przewodniczący Sejmiku, Ryszard Ostrowski, Jan Kawulok, Andrzej Gościniak i Grzegorz Wolnik, skarbnik województwa Elżbieta Stolorz-Krzisz, a także Bernard Błaszczyk i prof. Tomasz Szczepański.
Srebrne odznaki otrzymało 25 pracowników zatrudnionych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego od początku jego istnienia.
Nowy szpital w strukturach województwa
Podczas regularnego głosowania przyjęto oświadczenie 84 rocznicy wybuchu II wojny światowej i agresji Rosji sowieckiej na Polskę. Podjęto także uchwały zmian budżetu i zmian w budżecie województwa, pomocy gminie Wisła w sprawie naprawy dróg gminnych, zakupie sprzętu na rzecz Ochotniczych Straży Pożarnych. Przyjęto także uchwałę o realizacji programu stypendialnego „Inwestujemy w talenty PLUS” oraz porozumienie w sprawie współpracy i rozwoju przyjaznych stosunków ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Wyrażono także zgodę na przystąpienie Województwa Śląskiego do spółki pod firmą Piekarskie Centrum Medyczne Sp. z o.o. z siedzibą w Piekarach Śląskich. Dzięki wsparciu województwa ma m.in. poprawić się jakość takich usług medycznych jak bronchoskopia i hemodynamika serca.
Źródło: https://slaskie.pl/content/obrady-z-jubileuszem-samorzadu-w-tle
FOTO: Tomasz Żak / UMWS | Slaskie.pl