- Tegoroczne obchody Święta Policji mają szczególny wymiar. Centralne uroczystości odbywają się w Katowicach i są połączone z setną rocznicą powołania policji na Śląsku. To dobry moment, by podziękować za niełatwą służbę, której celem jest nasze bezpieczeństwo. Społeczne zaufanie odgrywa tu ogromną rolę. Pielęgnujemy jednocześnie wielki szacunek dla policyjnego munduru, który jest symbolem porządku i praworządności. Województwo Śląskie wspiera i będzie wspierało policję. Dobro mieszkańców, ich bezpieczeństwo, są naszym wspólnym celem – zaakcentował marszałek województwa Jakub Chełstowski.
Policyjne święto rozpoczęło się minutą ciszy. Oddano w ten sposób cześć ofiarom wojny na Ukrainie oraz funkcjonariuszom, który oddali swoje życie na służbie. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji zaznaczył, że obchody nie bez przyczyny odbywają się właśnie w Katowicach. Na rynek tego miasta w czerwcu 1922 roku wkroczyło Wojsko Polskie. Komendant główny policji przypomniał również, że droga do odzyskania niepodległości została naznaczona krwią tysięcy powstańców. Do tych historycznych wydarzeń nawiązał w w swoim wystąpieniu także Prezydent RP Andrzej Duda.
- Dziś chcę złożyć także hołd bohaterom tamtych dni. Wielu z nich los nie oszczędził. Zginęli w obozach koncentracyjnych podczas wojny lub z rąk sowietów – przypomniał Prezydent RP.
Podczas obchodów w Katowicach nominacje generalskie i pamiątkowe szable wręczono sześciu oficerom. Rangę nadinspektora policji otrzymali: Adam Cieślak, Iwona Klonowska, Dariusz Matusiak, Jarosław Pasterski, Waldemar Wołowiec, Dariusz Zięba.
Swoje pierwsze oficerskie gwiazdki otrzymało w Katowicach 121 absolwentów Wyższej Szkoły Policyjnej w Szczytnie, a nowi funkcjonariusze złożyli uroczyste ślubowanie. W Katowicach wystąpili ponadto laureaci konkursu „Policjant który mi pomógł”. Jego celem jest w szczególności promocja postaw i umiejętności policjantów osobiście zaangażowanych w pomoc osobom krzywdzonym.