Czas na industrialne emocje
16-06-2023

 

 

Przed nami 14. edycja Industriady. Święto Szlaku Zabytków Techniki to prawdziwa gratka dla fanów industrialnych wrażeń.

W tym roku na uczestników czeka 443 wydarzeń, w 46 obiektach zlokalizowanych w 29 miejscowościach. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 17 czerwca i poprzedzi je happening w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku, 16 czerwca. Industriada to największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w Polsce i drugi w Europie. Do udziału w wydarzeniu zaprasza Marszałek Województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski.

„Industriada to święto, które przyciąga nie tylko fanów industrialnych wrażeń, ale pokazuje jak bardzo zmienił się nasz region i dokąd zmierzamy. Jesteśmy dumni z naszych industrialnych korzeni i przekuwany przemysłową tradycję w turystyczną atrakcję z najwyższej półki. Zapraszam do odkrywania wyjątkowych przestrzeni województwa śląskiego i świetnej zabawy w 46 unikalnych obiektach w całym regionie. Niech połączą nas przemysłowe historie” – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest hasło „Sztuka przemysłu”. Tym razem uczestnicy Industriady wyruszą w podróż, w trakcie której przyjrzą się dziejom rozwoju regionu z uwzględnieniem procesów technologicznych, które wpłynęły na jego historię. Przemysł jest nierozerwalnie związany z losami mieszkańców, ich zwyczajami, tradycją, ubiorami i sposobem życia. Świat przemysłu nierozerwalnie łączy się ze sztuką.

Tegoroczne świętowanie rozpocznie się już w piątek, 16 czerwca w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku, gdzie odbędzie się wyjątkowy happening. W trakcie imprezy zagra Big Cyc, a o godz. 21:00 nastąpi rozświetlenie budynków kopalni na pomarańczowo, w oficjalnych barwach Industriady.

Oficjalne otwarcie święta Szlaku Zabytków Techniki zaplanowano na 17 czerwca w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi, a zakończenie imprezy na terenie Familoków w Czerwionce-Leszczynach.

Wśród największych hitów święta znalazły się m.in.: spektakl Don Kichot w Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi, przejazd drezyną i pokaz pracy maszyny w Muzeum Historii Kolei w Częstochowie, rejs zabytkowym statkiem „Dziewanna” Kanałem Gliwickim, tajemniczy gabinet profesora w opuszczonym chodniku kopalnianym w Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich czy odsłonięcie najniżej położonego muralu w Europie w Kopalni Guido w Zabrzu.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Szczegółowy program Industriady znajduje się na stronie www.industriada.pl

Podczas święta Szlaku Zabytków Techniki industrialne obiekty łączy sieć bezpłatnego transportu, który zapewnią Koleje Śląskie oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. 17 czerwca 2023 roku na uczestników święta czekają bezpłatne przejazdy kolejami, autobusami, tramwajami i trolejbusami.

 

Źródło: https://slaskie.pl/content/czas-na-industrialne-emocje--industriada-2023

Nawigacja

Tweets by JakubChe