Wśród nagrodzonych złotą statuetkę otrzymał marszałek województwa Jakub Chełstowski. W kategorii Kultura dla Rzemiosła nagrodę otrzymały m.in. wojewódzkie instytucje kultury: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz Opera Śląska w Bytomiu. Ambasadorem Rzemiosła Śląskiego wybrano Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, która jest największym tego typu podmiotem gospodarczym w Europie i drugim na świecie. Statuetkę Ambasadora Rzemiosła Śląskiego otrzymał także Fundusz Górnośląski SA.
- Śląskie od pokoleń zbudowane jest na tradycji rzemiosła. Jego ewolucję można postrzegać przez pryzmat zmian, które zachodzą przede wszystkim w przemyśle, z którym od pokoleń kojarzony jest nasz region. Trzeba to zaakcentować szczególnie, dziś w dobie, gdy niemal w każdej dziedzinie gospodarczego życia, sięgamy po nowoczesne technologie. Ale przecież nie byłoby ich bez rzemiosła. Bo nowoczesne technologie to efekt ewolucji. Postęp techniczny jest wypadkową rzemiosła, przeobrażeniom, jakie przez wieki przechodziło. Obecny rok został ustanowiony przez Sejmik Rokiem Rzemiosła w Województwie Śląskim. Wierzę, że to przyczyni się do jego popularyzacji i będzie stanowić inspirację do organizacji inicjatyw i wydarzeń, które wpłyną na podkreślenie jego znaczenia w rozwoju przemysłu na Śląsku, ale i jego przyszłości, a przy okazji uświetnią jubileusz stulecia Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. To wielki zaszczyt móc być dziś tutaj razem z państwem. Bez was nie byłoby silnego gospodarczo Województwa Śląskiego – akcentuje marszałek województwa Jakub Chełstowski.
Podczas gali oficjalnie zainaugurowano obchody Roku Rzemiosła ustanowione uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego. Izba Rzemieślnicza w Katowicach świętuje w tym roku jubileusz stulecia swojego istnienia. Należy do największych tego typu instytucji w Polsce. Podczas dzisiejszej uroczystości, prezes katowickiej Izby Rzemieślniczej, prof. Jan Klimek został uhonorowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi