Jubileusz 75-lecia Instytutu Onkologii w Gliwicach
19-05-2022

 

 

Z okazji 75-lecia Instytutu Onkologii w Gliwicach, w imieniu Zarządu Województwa Śląskiego, a także w imieniu Sejmiku Śląskiego gratuluję całemu zespołowi na czele z dyrektorem instytutu. prof. Krzysztofem Składowskim, imponujących osiągnięć medycznych!

 

Za stroną Śląskie.pl:

Gliwicki Oddział Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego im. Marii Skłodowskiej – Curie świętował jubileusz 75-lecia istnienia

Uroczystości odbywały się pod honorowym patronatem m.in.: Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

Obchodom zainaugurowanym w Urzędzie Wojewódzkim wręczeniem odznaczeń państwowych zasłużonym pracownikom Instytutu towarzyszy trzydniowa konferencja naukowa dla lekarzy, elektroradiologów, farmaceutów i diagnostów laboratoryjnych.

- W 1947 roku powołano w Gliwicach Państwowy Instytut Przeciwrakowy ze 100 łóżkami szpitalnymi, trzema klinikami oraz przychodnią wyposażoną w dwa gabinety i bardzo skromną infrastrukturę aparaturową. Stał się on zalążkiem gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii, kojarzonego z nowoczesną radioterapią, innowacyjną medycyną nuklearną, świetnie rozwijającą się endokrynologią onkologiczną oraz transplantologią szpiku i onkohematologią na najwyższym światowym poziomie. Tu tutaj wdrażane są nowatorskie metody leczenia wielodyscyplinarnego i przeprowadzane pionierskie, spektakularne zabiegi chirurgii onkologicznej, rekonstrukcyjnej i transplantacyjnej – podkreśla z dumą prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach i kierownik I Kliniki Radioterapii i Chemiotrapii w tym ośrodku.

W licznym gronie zaproszonych gości znaleźli się m.in.: marszałek Jakub Chełstowski, posłowie Barbara Dziuk, Jarosław Gonciarz i Wojciech Szarama, minister zdrowia Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, dyrektor IO w Warszawie prof. dr hab. n. med. Jan Walewski, dyrektor oddziału w Gliwicach prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski, dyrektor oddziału w Krakowie, prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej oraz prof. dr hab. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

- Instytut Onkologii w Gliwicach to placówka, która znakomicie wpisuje się w główne cele polityki zdrowotnej, ukierunkowane są na zapewnienie powszechności dostępu do profilaktyki i świadczeń zdrowotnych oraz podnoszenie jakości usług medycznych – mówił w wystąpieniu marszałek Jakub Chełstowski - W zakresie ochrony zdrowia województwo śląskie wyróżnia się nie tylko w skali kraju, ale także na arenie międzynarodowej. W regionie funkcjonuje szereg jednostek ochrony zdrowia na wysokim poziomie, które mogą pochwalić się specjalistycznym sprzętem i wysoko wykwalifikowaną kadrą medyczną. Onkologia jest dziedziną, w której region odnosi znaczące sukcesy. Centrum Onkologii – Instytut Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach zasługuje na szczególną uwagę jako jedna z najnowocześniejszych placówek w kraju. Nowoczesne zaplecze aparaturowe oraz wyspecjalizowany zespół zapewniają pacjentom z całego kraju diagnostykę i leczenie na poziomie standardów światowych, najwyższą precyzję i technologię, wysoką skuteczność i unikalne metody leczenia. Ponadto, co godne podkreślenia, z godnym podziwu oddaniem otacza pacjentów profesjonalną opieką, stanowiąc przykład funkcjonowania służby zdrowia opartej na pasji, zaangażowaniu i trosce o pacjenta zarówno od strony naukowej, jak i medycznej.

Gliwicki Instytut to również znany i ceniony ośrodek naukowo-badawczy, w którym realizowane są innowacyjne projekty naukowe. Zatrudnionych jest w nim około 1800 osób, w tym 110 naukowców, 30 profesorów, 160 lekarzy i 380 pielęgniarek. Centrum posiada całkowicie skomputeryzowaną aparaturę – pacjent w momencie przyjęcia do szpitala ma zakładaną komputerową kartotekę, w której gromadzone są wyniki jego badań. Dzięki najnowszej technice możliwe jest też zaplanowanie strategii leczenia chorego na nowotwór. Skomputeryzowane urządzenia pozwalają na skoncentrowanie leczniczej dawki promieniowania w obrębie guza, nie uszkadzając przy tym zdrowych narządów. Lekarze gliwickiego instytutu opracowali również metodę genetycznego wykrywania nowotworów raka sutka i jajników. Ponadto naukowcy z Instytutu poszukują m.in. nowych markerów nowotworowych, co pomaga szybko wykryć chorobę i z nią walczyć. Szpital zajmował czołowe miejsca w rankingu krajowych szpitali stworzonym przez dziennik „Rzeczpospolita" i Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, jest laureatem licznych certyfikatów oraz wyróżnień. Przed Instytutem w najbliższej przyszłości stoi wiele wyzwań.

- Rok 2022 zostanie zapamiętany jako czas wielkich wydarzeń w onkologii – podkreślał Adam Niedzielski, minister zdrowia – W niedługim czasie zmaterializuje się szereg rozwiązań wypracowanych w wieloletniej pracy eksperckiej również członków Państwa Instytutu. Kończy się etap prac ustawowych i będziemy przechodzić z fazy pilotażu, którym objęte były wybrane jednostki do rozwiązań systemowych zakładających, że współpraca między różnymi podmiotami będzie odbywała się z korzyścią dla pacjenta. To ogrom pracy do wykonania, która polegać będzie na analizowaniu i mierzeniu wyników leczenia, porównywania skuteczności działania poszczególnych ośrodków i wbudowywania w system poprawy jakości leczenia.

Wśród najbliższych planów Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach znajduje się także budowa nowego obiektu klinicznego – o powierzchni ponad 27 tys. mkw., z 6-salowym blokiem operacyjnym, pełnym zapleczem diagnostycznym i łóżkowym dla potrzeb tzw. unitów narządowych, w których znajdą kompleksową opiekę chorzy na raka piersi, płuca, nowotwory urologiczne i ginekologiczne. budynku klinicznego.

Jubileusz 75-lecia Instytutu Onkologii w Gliwicach
Jubileusz 75-lecia Instytutu Onkologii w Gliwicach
Jubileusz 75-lecia Instytutu Onkologii w Gliwicach

Nawigacja

Tweets by JakubChe