W uroczystościach wziął udział marszałek województwa Jakub Chełstowski. Stronę rządową reprezentowali: wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa oraz wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.
Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa ustanowiony został w 2011 roku, ale po raz pierwszy jest obchodzony na tak szeroką skalę. Organizatorzy imprezy chcą w ten sposób przypomnieć, że w Polsce żyją tysiące żołnierzy, którzy przez lata brali udział w misjach stabilizacyjnych na całym świecie. Przede wszystkim w Iraku i Afganistanie, ale nie tylko. Mieliśmy swoich żołnierzy na przykład w Kuwejcie, Czadzie, Bośni i Hercegowinie.
- Od siedmiu dekad polska flaga obecna jest wszędzie tam, gdzie zagrożony jest pokój. Wszystkim, którzy do tego przez lata się przyczynili składamy dziś hołd i należny im szacunek. Tegoroczne obchody Dnia Weterana splatają się z bardzo ważną data dla naszego regionu. Mija sto lat od powrotu Górnego Śląska do Macierzy, co zawdzięczamy powstańcom śląskim, którzy przelali krew za ten patriotyczny cel. Nie byłoby granic Rzeczypospolitej w obecnym kształcie bez ich bohaterstwa. Pamięć o naszych przodkach, ich determinacji, miłości do Ojczyzny i walce o jej niepodległość przekazujemy kolejnym pokoleniom – podkreśla marszałek województwa Jakub Chełstowski.
Sobota, 28 maja jest dniem głównych uroczystości ogólnopolskich obchodów Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Uroczystości poprzedziła msza święta w intencji weteranów misji poza granicami państwa i ich rodzin, która odbyła się w Kościele Garnizonowym św. Kazimierza Królewicza w Katowicach. O godz. 10.30 pod Pomnikiem Powstańców Śląskich odbył się się uroczysty Apel Pamięci. W trakcie uroczystości weterani otrzymali odznaki wojskowe „za rany i kontuzje" oraz medal „Za zasługi dla obronności kraju".
Kwiaty i wieńce złożono także na Skwerze Stulecia Powstań Śląskich w Parku Śląskim. W tej części uroczystości wzięli udział m.in. marszałek województwa Jakub Chełstowski oraz wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa, który w swoim wystąpienia nawiązał do konieczności podwojenia polskiej armii.
- Aby to było możliwe, konieczna jest akceptacja społeczna. Armia jest silna wtedy, gdy jej morale jest wysokie. Trzeba je budować na poziomie społecznym – mówił Marcin Ociepa.
Od godz. 12.00 na terenie Stadionu Śląskiego trwa Piknik Weterana. Na gości czeka mnóstwo atrakcji, w tym: elementy polskiej bazy wojskowej poza granicami kraju (m.in. hesco bastiony, kontenery dla żołnierzy, check pointy) oraz strzelnica kontenerowa. Będzie można zobaczyć mnóstwo sprzętu wojskowego i symulatorów, zapoznać się z warunkami służby w Wojsku Polskim na licznych stoiskach promocyjnych jednostek wojskowych. Nie zabraknie wojskowej grochówki. Chętni będą mogli zmierzyć się w rywalizacji sportowej z zawodnikami Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Zainaugurowany zostanie 3. Rajd Motocyklowy Weteranów. O godzinie 18.00 w ramach imprezy na scenie przed stadionem wystąpi grupa Wilki.