EFP 2021. Różne formaty współpracy europejskiej
06-10-2021

 

 

- Nasze kraje powinny wzajemnie wspierać się nie tylko pod względem wymiany doświadczeń dotyczących transformacji, ale także próbować wspólnie wypracowywać korzystne dla siebie strategie i negocjować je z Brukselą – oceniono podczas panelu dyskusyjnego poświęconego formatom współpracy europejskiej.

Na zakończenie konferencji podpisano list intencyjny wspierający kandydaturę Żyliny ubiegającej się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2026.
Panel był swego rodzaju refleksją nad dotychczasowymi działaniami oraz nowymi wyzwaniami i możliwościami współpracy międzynarodowej, poszukiwaniem nowych obszarów, nadaniem dynamiki działaniom. Wzięli w nim udział przedstawiciele Województwa Śląskiego, Hauts-de-France, Nadrenii Północnej-Westfalii oraz goście z Węgier, Czech i Słowacji. Częścią specjalną konferencji było podpisanie listu intencyjnego, który był wyrazem poparcia kandydatury słowackiej Żyliny starającej się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2026. Podpisy pod listem złożyli: Erika Jurinova, przewodnicząca samorządu Kraju Żylińskiego i marszałek województwa, Jakub Chełstowski.

- Nasza współpraca, mam tu na myśli wszystkich uczestników panelu, trwa już kilka dobrych lat, więc tym bardziej miło spotkać się w takim gronie. Jesteśmy w pozytywnym sensie skazani na tę współpracę. Udało nam się stworzyć dobrą moc relacji. Choćby z tego powodu bardzo mocno wspieramy Żylinę w staraniach, by właśnie to miasto stało się Europejską Stolicą Kultury 2026. Będziemy tę współpracę rozwijać. Co istotne, mamy partnerów, którzy nas rozumieją. Jesteśmy efektywni, a między sobą rozmawiamy szczerze. Śląsk to region z wielkimi ambicjami gospodarczymi. Ta współpraca ma pomóc nam w tym rozwoju. Możemy przy tym od siebie wiele się nauczyć – powiedział marszałek Jakub Chełstowski.

Panel był próbą odpowiedzi na pytanie, co daje regionom i ich mieszkańcom współpraca międzynarodowa i jakie korzyści można osiągnąć ze wspólnych przedsięwzięć oraz jaką rolę może odegrać Europejski Komitet Regionów. Zwłaszcza, że w ostatnim czasie dominującym zagadnieniem współpracy międzynarodowej stała się transformacja społeczna i gospodarcza regionu i intensywna wymiana doświadczeń z regionami w Europie.

- Chcemy stworzyć dobre warunki dla różnych grup krajów. Trójkąt Weimarski to duża odpowiedzialność. Jesteśmy regionami górniczymi i doskonale wiemy nam czym polega transformacja, także w dziedzinie społecznej. Mamy wyzwania kluczowe dla przyszłości Europy. W ciągu ostatnich 20 lat zdefiniowaliśmy współpracę. Czynnik kulturowy jest bardzo ważny – powiedział Francois Decoster, wiceprzewodniczący regionu Hauts-de-France.

- Zagłębie Ruhry to największy region w landzie, a w sektorze górniczym pracowało 500 tysięcy ludzi. Nie muszę zatem przekonywać na jak wielką skalę przeprowadziliśmy transformację w swoich warunkach. Mamy wspólną historię przemysłu – mówił Mark Speich, wiceminister ds. europejskich zaznaczając przy tym, że regiony powinny razem wywierać wpływ na politykę Brukseli.
- Tymczasem regiony niedostatecznie włączają się w plany tworzone centralnie, a powinniśmy działać w grupie. Mamy przecież podobne interesy i podobne wyzwania. To jest punkt wyjścia, który pomoże nam odnieść sukces w Brukseli. Nasze trzy regiony mogą pokazać innym jak współpracować wzorowo. Wiemy jak funkcjonują przepisy Brukseli lokalnie. Nie wszystko się sprawdza, a my wiemy, co poprawić. Ważną rolę będzie miała tutaj do odegrania prezydencja francuska – dodał Mark Speich.

Jakub Unucka, wicehejtman Kraju Morawsko-Śląskiego zaznaczył, że doświadczenia Nadrenii Północnej Westfalii są dla jego regionu inspiracją. - Wzorujemy się na tych, którym się udało. Budujemy na przykład duże szklarnie koło Karwiny, gdzie uczymy się jak rekultywować tereny pogórnicze. Tworzymy miasteczka badawcze – podkreślił Unucka.

Erika Jurinova, przewodnicząca samorządu. Kraju Żylińskiego zaakcentowała ruch na terenach przygranicznych jako ważny impuls dla turystyki. - Stawiamy na rozwój ruchu turystycznego. Stosując projekty transgraniczne przyciągamy turystów do regionu – przekonywała.
<pzGościem panelu był także Władysław Ortyl, marszałek Województwa Podkarpackiego, który jest inicjatorem powstania piątej makroregionalnej Strategii Karpackiej. Marszałek Ortyl podkreślił, że przyszła strategia jest dojrzałą inicjatywą o charakterze oddolnym, która będzie miała za zadanie rozwinąć gospodarczo mniej zamożne regiony Unii Europejskiej oraz graniczące z nimi obszary państw spoza UE.

Tibor Gerencser, konsul generalny Węgier w Krakowie w podsumowaniu także zwrócił uwagę na konieczność wypracowania wspólnej polityki wobec Unii Europejskiej. – Naszym atutem jest poziom bezrobocia, które w naszych krajach jest najniższe w Unii Europejskiej. Nie mamy też wielkiego zadłużenia – podsumował.

 

EFP 2021. Jak samorządy mogą pomóc przedsiębiorcom
EFP 2021. Jak samorządy mogą pomóc przedsiębiorcom
EFP 2021. Jak samorządy mogą pomóc przedsiębiorcom
EFP 2021. Jak samorządy mogą pomóc przedsiębiorcom
EFP 2021. Jak samorządy mogą pomóc przedsiębiorcom
EFP 2021. Jak samorządy mogą pomóc przedsiębiorcom
EFP 2021. Różne formaty współpracy europejskiej
EFP 2021. Różne formaty współpracy europejskiej
EFP 2021. Różne formaty współpracy europejskiej
EFP 2021. Różne formaty współpracy europejskiej
EFP 2021. Różne formaty współpracy europejskiej
EFP 2021. Różne formaty współpracy europejskiej

Nawigacja

Tweets by JakubChe