W ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Województwo Śląskie przyznało dofinansowanie w wysokości ponad 277 mln zł dla 10 projektów. Te inwestycje mają na celu przekształcenie obszarów poprzemysłowych, przywracając im funkcje rozwojowe. Marszałek Jakub Chełstowski podkreśla, że każdy z dofinansowanych projektów stanowi wzorcowy przykład efektywnego wykorzystania unijnych środków, przyczyniając się do realizacji strategii Zielone Śląskie 2030.
Warto przypomnieć, że Województwo Śląskie otrzymało 2,2 mld euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, co łącznie z nową perspektywą finansową przekłada się na ponad 5,1 mld euro. Marszałek Chełstowski podkreśla, że taka kwota środków to nowość dla regionu, a każda inwestycja realizowana z wykorzystaniem FST przyczyni się do przywracania życia zdewastowanym obszarom poprzemysłowym.
Do dofinansowania wybrano różnorodne projekty, obejmujące inwestycje gospodarcze, środowiskowe, społeczne i edukacyjne. Kilka z nich to:
- Klub Sportowy Skarpa Bytom, który otrzymał dofinansowanie na projekty związane z Zielonym Kwartałem KWK Rozbark.
- Miasto Ruda Śląska, które uzyskało wsparcie na projekt Wielki Piec Huty Pokój.
- Miasto Czeladź, Gmina Rydułtowy, Gmina Psary, i Gmina Siemianowice Śląskie, które zrealizują inwestycje związane z adaptacją terenów poprzemysłowych na cele rozwojowe.
- Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej sp. z o.o., który otrzyma dofinansowanie na utworzenie Gliwickiego Parku Techniki, Technologii i Edukacji Lotniczej.
- Fabryka Pełna Życia sp. z o.o., która zrealizuje projekt Fabryka Pełna Życia – centrum przemian, etap I.
Wszystkie te inwestycje wpisują się w długofalową strategię Zielonego Śląska 2030, dążąc do stworzenia regionu przyjaznego dla środowiska naturalnego i rozwijającego nowoczesne, zielone technologie.