Uroczyste obchody pierwszego Narodowego Dnia Powstań Śląskich
20-06-2022

 

 

Pierwszy w historii Narodowy Dzień Powstań Śląskich świętowaliśmy w sposób aktywny, radosny oraz podniosły. Jestem niezwykle dumny, że Śląsk ma swoje święto i to jest zasługa tej kadencji, z czego się osobiście bardzo cieszę. Pracowaliśmy na to 4 lata we współpracy z premierem RP Mateuszem Morawieckim oraz prezydentem RP Andrzejem Dudą.

W ten świąteczny dzień przekazałem odnowiony historyczny sztandar społeczeństwa śląskiego do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Wspólnie z Przewodniczącym Sejmiku Janem Kawulokiem oraz radnym Jackiem Świerkockim, szefem Kapituły wręczyłem odznaki honorowe Za Zasługi dla województwa śląskiego. Odsłoniliśmy także płytę upamiętniającą 100-lecie powrotu Śląska domacierzy. Spoglądamy w przeszłość i pierwszy raz w historii świętujemy ten wspaniały dzień. Chwała Bohaterom!

Za stroną Śląskie.pl:

Pierwsze obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich uczczono Rotą, hymnem państwowym, wciągnięciem flagi na maszt, salwą honorową, apelem pamięci oraz złożeniem wieńców pod Pomnikiem Powstań Śląskich. W uroczystości udział wzięli m.in.: wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, członek zarządu Województwa Beata Białowąs, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Jan Kawulok, przewodniczący Śląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak, delegacje formacji wojskowych i służb mundurowych.

„Bez powstań śląskich trudno wyobrazić sobie tożsamość tej ziemi. Każdy z trzech zrywów był lepiej przygotowany od poprzedniego i przyniósł coraz większy sukces militarny i polityczny, współtworząc dumne dziedzictwo Ślązaków. Zwłaszcza dobrze zorganizowane działania III Powstania Śląskiego oraz skuteczna akcja dyplomatyczna doprowadziły do zmiany niekorzystnych dla strony polskiej postanowień. W efekcie Rada Ambasadorów Ligi Narodów zdecydowała o nowym sposobie podziału Górnego Śląska, na mocy którego przypadła Polsce najbardziej rozwinięta i uprzemysłowiona część regionu. Odrodzona Rzeczpospolita potrzebowała Śląska, jak tlenu. Bez niego pozostałaby państwem zapóźnionym cywilizacyjnie. I oni, powstańcy śląscy, wzięli to zadanie na siebie i doprowadzili je do szczęśliwego finału. Dokonali niemożliwego. Dzięki ich determinacji i mądrości nasza Ojczyzna zyskiwała potężne zaplecze przemysłowe, które dawało impuls modernizacyjny całemu krajowi” – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście okolicznościowym, który podczas uroczystości odczytał wojewoda.

Narodowy Dzień Powstań Śląskich upamiętnia wysiłki walczących o przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Trzy powstania śląskie z lat 1919-1921 stanowią jeden z najważniejszych zrywów niepodległościowych w historii odradzającego się po I wojnie światowej państwa polskiego, których efektem był powrót części Górnego Śląska do Polski. Powstania zwróciły uwagę społeczności międzynarodowej na problem Śląska i dążenia mieszkającej tutaj ludności. III Powstanie Śląskie, trwające od maja do lipca 1921 r., było odpowiedzią na niekorzystne dla Polski propozycje podziału Górnego Śląska. Na czele zrywu, w którym wzięło udział ok. 60 tys. Polaków, stanął Wojciech Korfanty.

W wyniku tego zrywu, Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. Z obszaru plebiscytowego – czyli ponad 11 tys. km kw. - zamieszkanego przez ponad 2 mln ludzi, do Polski przyłączono 29 proc. terenu i 46 proc. ludności. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (obecny Chorzów), Rybnik, Lubliniec, Tarnowskie Góry i Pszczyna. Podział był też korzystny dla Polski gospodarczo - na przyłączonym terenie znalazły się: 53 z 67 istniejących kopalni, 22 z 37 wielkich pieców oraz 9 z 14 stalowni.

 

Przed czerwcową sesją na Westybulu przed wejściem Sali Sejmu Śląskiego odsłonięto tablicę upamiętniającą bohaterów trzech zrywów powstańczych z lat 1919-1921 i setną rocznicę przyłączenia części Górnego Śląska do Macierzy

 - Odsłonięcie tablicy upamiętniającej setną rocznicę powrotu części Górnego Śląska do Macierzy właśnie 20 czerwca, gdy obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich ma wymiar szczególny. Spinamy klamrą historii starania o upamiętnienie ofiary i poświęcenia powstańców, którzy sto lat temu walczyli o to, by Śląsk i Polska mogły funkcjonować w obecnych granicach. Wykonaliśmy ogromną pracę, by ta pamięć była żywa, a Ślązacy mieli swoje ważne miejsce na kartach dziejów. Jestem wdzięczny parlamentarzystom i Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie, że przychylili się do wniosku, który z mojej inicjatywy przyjął Sejmik Województwa Śląskiego o ustanowienie dnia 20 czerwca jako symbolu naszego szacunku wobec powstańców śląskich. To ważny moment dla nas i kolejnych pokoleń mieszkańców Województwa Śląskiego – podkreślił marszałek Jakub Chełstowski.

- Budowanie świadomości historycznej przynosi efekt. Kolejny krok to edukacja i ciągłe przywracanie pamięci o Powstaniach Śląskich – dodał przewodniczący Sejmiku, Jan Kawulok.

Podczas obrad, Włodzimierz Czechowski reprezentujący Związek Kombatantów RP przekazał na ręce marszałka historyczny sztandar Związku Powstańców Śląskich Grupy Panewniki. Sztandar trafi do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Złote Odznaki Zasłużonych dla Województwa Śląskiego otrzymali Czesław Sobierajski i Józef Pokojski.

Narodowy Dzień Powstań Śląskich 2022
Narodowy Dzień Powstań Śląskich 2022
Narodowy Dzień Powstań Śląskich 2022
Narodowy Dzień Powstań Śląskich 2022
Narodowy Dzień Powstań Śląskich 2022
Narodowy Dzień Powstań Śląskich 2022
Narodowy Dzień Powstań Śląskich 2022
Narodowy Dzień Powstań Śląskich 2022
Narodowy Dzień Powstań Śląskich 2022

Nawigacja

Tweets by JakubChe