Za nami 40 sesja Sejmiku Województwa Śląskiego
20-01-2022

 

 

Podczas obrad radni jednogłośnie podjęli apel w postaci uchwały skierowany do mieszkańców o szczepienie się przeciwko COVID-19 w związku z rosnąco lawinowo ilością zachorowań w Województwie Śląskim.

Radni przyjęli uchwały w sprawie zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Śląskiego na lata 2022-2030 oraz ustanowienia planu ochrony dla Parku Krajobrazowego „Lasy nad Górną Liswartą”.

W ramach sesji podsumowano także Rok Górali i uhonorowano laureatów konkursu Śląskie Orły Wolontariatu. Dla przypomnienia – 2021 był Rokiem Górali w Województwie Śląskim. Było to wydarzenie bez precedensu i stanowiło ukłon w kierunku mieszkańców południa regionu za ich ciężką pracę, kultywowanie tradycji i rodzinnych wartości.

- Bo to właśnie one, poza pięknymi widokami, przyciągają turystów. Góralszczyzna to nie tylko piękne stroje i muzyka, to przede wszystkim codzienność. Górale z pokolenia na pokolenia przekazują sobie wartości i umiejętności – podkreśla przewodniczący Sejmiku województwa Jan Kawulok.

Przyznano także Śląskie Orły Wolontariatu. W kategorii Organizacja Pozarządowa, pierwsze miejsce zdobyła Fundacja Pomoc Maltańska – Maltańska Służba Medyczna. Wśród wolontariuszy indywidualnie pierwsze miejsce przyznano Emilii Bielak z Fundacji Park Śląski.

Pod styczniowe obrady wprowadzono aż trzy uchwały. Pierwsza dotyczyła form współpracy z organizacjami pozarządowymi. Dwie pozostałe miały charakter apeli – do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o ustanowienie 16 lipca Dniem Powstań Śląskich oraz do mieszkańców naszego regionu o poddanie się szczepieniom przeciwko COVID-19 w związku z coraz to większą ilością chorych. Apel w kontekście jego rozpropagowania skierowano do samorządu województwa, Sejmiku oraz jednostek samorządu terytorialnego.


Śląskie Orły Wolontariatu

W kategorii Wolontariusz Organizacja Pozarządowa:

  • I miejsce
    Fundacja Pomoc Maltańska – Maltańska Służba Medyczna – Podmiot Leczniczy
    Fundacja Pomoc Maltańska-Maltańska Służba Medyczna to organizacja zrzeszająca wolontariuszy od trzydziestu lat. Wolontariusze Pomocy Maltańskiej angażują się w działania medyczne, szkoleniowe i charytatywne. Pomoc Maltańska ma zasięg międzynarodowy, współpracuje z wieloma podmiotami, kształci młodych ludzi, ale również dzieci i seniorów w zakresie udzielania pierwszej pomocy, wspiera ich i daje narzędzia do osobistego rozwoju. Szczególne działania były widoczne podczas pandemii COVID-19 na ternie województwa śląskiego.
  • II miejsce
    Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki
    Członkinie SCZA są niezwykle aktywnymi w środowisku wolontariuszkami działają czynnie nie tylko realizując działania stowarzyszenia w szpitalach niosąc pomoc kobietą chorym na raka piersi. Prowadzą dyżury wsparcia w siedzibie SCZA. Wolontariuszki chodząc do szpitali do chorych przed i po operacji, dają świadectwo że z tą choroba można wygrać - „rak tonie wyrok” wiele swojego czasu poświęcają na rzecz drugiego człowieka mimo swojej choroby nie poddają się. Są wzorem dla innych edukują młodych.
  • III miejsce
    Klub Młodego Wolontariusza Merit
    Klub działa w ZSTiO Meritum w ścisłej współpracy ze Stowarzyszeniem Społeczno-Edukacyjnym „PRO MERITUM”. Bierze udział w akcjach ogólnopolskich, regionalnych i miejskich, ale i ogólnoświatowych – np. akcjach na rzez krajów trzeciego świata. Od wielu lat reaguje na potrzeby środowiska lokalnego, podejmując się realizacji projektów społecznych, będących reakcją na dostrzegane przez młodzież problemy. Tematyka działań jest wszechstronna: od sportu, przez ekologię po kulturę.

W kategorii Wolontariusz Indywidualny:

  • I miejsce
    Emilia Bielak
    Pani Emilia ma 84 lata, od prawie 10 jest wolontariuszką Fundacji Park Śląski. Jedną z najcieplejszych, najsprawniejszych (codziennie z kijami i aplikacją w smartfonie pokonuje od kilku do 13 km). W czasie imprez prowadzi warsztaty dla dzieci: ruchowe, sadzenia roślin. W czasie biegów pracuje w depozycie. W czasie Kongresów Obywatel Senior prowadzi bardzo profesjonalną recepcję, informację. Prowadzi cotygodniowy klub brydżowy (czasem kilka razy w tygodniu). Na konferencjach promuje wolontariat.
  • II miejsce
    Krzysztof Łojko
    Krzysztof Łojko jest wolontariuszem Hospicjum św. Franciszka od prawie 5 lat. Jest to człowiek pełen empatii, wrażliwy na potrzeby drugiego człowieka. W ramach zadań wolontariusza opiekuje się podopiecznymi z chorobą nowotworową znajdującymi się pod opieką hospicjum domowego. Często są to osoby samotne, które nie są w stanie poradzić sobie w samodzielnym życiu. Nasz wolontariusz pomaga chorym w ich umyciu, przebraniu się, zmianie opatrunków. Pomaga również wesprzeć rodzinę w tej trudnej sytuacji.
  • III miejsce
    Paulina Tatoń-Praciak
    Paulina Tatoń-Praciak jest założycielem i koordynatorem Szkolnego Klubu Wolontariatu, który działa prężnie w Zespole Szkół w Wilamowicach i zrzesza chętnych uczniów, którzy chcą bezinteresownie nieść pomoc. Pani Paulina organizuje wszechstronne akcje charytatywne do których angażuje swoich podopiecznych, wspiera ich w działaniach oraz skutecznie motywuje. Efektem tej pracy jest coroczna rosnąca ilość wolontariuszy oraz skuteczne różnorodne akcje dostosowane do wieku i chęci uczniów.
Za nami 40 sesja Sejmiku Województwa Śląskiego
Za nami 40 sesja Sejmiku Województwa Śląskiego
Za nami 40 sesja Sejmiku Województwa Śląskiego
Za nami 40 sesja Sejmiku Województwa Śląskiego
Za nami 40 sesja Sejmiku Województwa Śląskiego
Za nami 40 sesja Sejmiku Województwa Śląskiego
Za nami 40 sesja Sejmiku Województwa Śląskiego
Za nami 40 sesja Sejmiku Województwa Śląskiego
Za nami 40 sesja Sejmiku Województwa Śląskiego

Nawigacja

Tweets by JakubChe