Podczas obrad radni jednogłośnie podjęli apel w postaci uchwały skierowany do mieszkańców o szczepienie się przeciwko COVID-19 w związku z rosnąco lawinowo ilością zachorowań w Województwie Śląskim.
Radni przyjęli uchwały w sprawie zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Śląskiego na lata 2022-2030 oraz ustanowienia planu ochrony dla Parku Krajobrazowego „Lasy nad Górną Liswartą”.
W ramach sesji podsumowano także Rok Górali i uhonorowano laureatów konkursu Śląskie Orły Wolontariatu. Dla przypomnienia – 2021 był Rokiem Górali w Województwie Śląskim. Było to wydarzenie bez precedensu i stanowiło ukłon w kierunku mieszkańców południa regionu za ich ciężką pracę, kultywowanie tradycji i rodzinnych wartości.
- Bo to właśnie one, poza pięknymi widokami, przyciągają turystów. Góralszczyzna to nie tylko piękne stroje i muzyka, to przede wszystkim codzienność. Górale z pokolenia na pokolenia przekazują sobie wartości i umiejętności – podkreśla przewodniczący Sejmiku województwa Jan Kawulok.
Przyznano także Śląskie Orły Wolontariatu. W kategorii Organizacja Pozarządowa, pierwsze miejsce zdobyła Fundacja Pomoc Maltańska – Maltańska Służba Medyczna. Wśród wolontariuszy indywidualnie pierwsze miejsce przyznano Emilii Bielak z Fundacji Park Śląski.
Pod styczniowe obrady wprowadzono aż trzy uchwały. Pierwsza dotyczyła form współpracy z organizacjami pozarządowymi. Dwie pozostałe miały charakter apeli – do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o ustanowienie 16 lipca Dniem Powstań Śląskich oraz do mieszkańców naszego regionu o poddanie się szczepieniom przeciwko COVID-19 w związku z coraz to większą ilością chorych. Apel w kontekście jego rozpropagowania skierowano do samorządu województwa, Sejmiku oraz jednostek samorządu terytorialnego.
Śląskie Orły Wolontariatu
W kategorii Wolontariusz Organizacja Pozarządowa:
- I miejsce
Fundacja Pomoc Maltańska – Maltańska Służba Medyczna – Podmiot Leczniczy
Fundacja Pomoc Maltańska-Maltańska Służba Medyczna to organizacja zrzeszająca wolontariuszy od trzydziestu lat. Wolontariusze Pomocy Maltańskiej angażują się w działania medyczne, szkoleniowe i charytatywne. Pomoc Maltańska ma zasięg międzynarodowy, współpracuje z wieloma podmiotami, kształci młodych ludzi, ale również dzieci i seniorów w zakresie udzielania pierwszej pomocy, wspiera ich i daje narzędzia do osobistego rozwoju. Szczególne działania były widoczne podczas pandemii COVID-19 na ternie województwa śląskiego. - II miejsce
Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki
Członkinie SCZA są niezwykle aktywnymi w środowisku wolontariuszkami działają czynnie nie tylko realizując działania stowarzyszenia w szpitalach niosąc pomoc kobietą chorym na raka piersi. Prowadzą dyżury wsparcia w siedzibie SCZA. Wolontariuszki chodząc do szpitali do chorych przed i po operacji, dają świadectwo że z tą choroba można wygrać - „rak tonie wyrok” wiele swojego czasu poświęcają na rzecz drugiego człowieka mimo swojej choroby nie poddają się. Są wzorem dla innych edukują młodych. - III miejsce
Klub Młodego Wolontariusza Merit
Klub działa w ZSTiO Meritum w ścisłej współpracy ze Stowarzyszeniem Społeczno-Edukacyjnym „PRO MERITUM”. Bierze udział w akcjach ogólnopolskich, regionalnych i miejskich, ale i ogólnoświatowych – np. akcjach na rzez krajów trzeciego świata. Od wielu lat reaguje na potrzeby środowiska lokalnego, podejmując się realizacji projektów społecznych, będących reakcją na dostrzegane przez młodzież problemy. Tematyka działań jest wszechstronna: od sportu, przez ekologię po kulturę.
W kategorii Wolontariusz Indywidualny:
- I miejsce
Emilia Bielak
Pani Emilia ma 84 lata, od prawie 10 jest wolontariuszką Fundacji Park Śląski. Jedną z najcieplejszych, najsprawniejszych (codziennie z kijami i aplikacją w smartfonie pokonuje od kilku do 13 km). W czasie imprez prowadzi warsztaty dla dzieci: ruchowe, sadzenia roślin. W czasie biegów pracuje w depozycie. W czasie Kongresów Obywatel Senior prowadzi bardzo profesjonalną recepcję, informację. Prowadzi cotygodniowy klub brydżowy (czasem kilka razy w tygodniu). Na konferencjach promuje wolontariat. - II miejsce
Krzysztof Łojko
Krzysztof Łojko jest wolontariuszem Hospicjum św. Franciszka od prawie 5 lat. Jest to człowiek pełen empatii, wrażliwy na potrzeby drugiego człowieka. W ramach zadań wolontariusza opiekuje się podopiecznymi z chorobą nowotworową znajdującymi się pod opieką hospicjum domowego. Często są to osoby samotne, które nie są w stanie poradzić sobie w samodzielnym życiu. Nasz wolontariusz pomaga chorym w ich umyciu, przebraniu się, zmianie opatrunków. Pomaga również wesprzeć rodzinę w tej trudnej sytuacji. - III miejsce
Paulina Tatoń-Praciak
Paulina Tatoń-Praciak jest założycielem i koordynatorem Szkolnego Klubu Wolontariatu, który działa prężnie w Zespole Szkół w Wilamowicach i zrzesza chętnych uczniów, którzy chcą bezinteresownie nieść pomoc. Pani Paulina organizuje wszechstronne akcje charytatywne do których angażuje swoich podopiecznych, wspiera ich w działaniach oraz skutecznie motywuje. Efektem tej pracy jest coroczna rosnąca ilość wolontariuszy oraz skuteczne różnorodne akcje dostosowane do wieku i chęci uczniów.