W Żywcu odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca to wyjątkowe wydarzenie. W spotkaniu uczestniczyli m.in. marszałek Jakub Chełstowski, burmistrz Żywca Antoni Szlagor, burmistrz Wisły Tomasz Bujok, burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy i wójt Istebnej, Łucja Michałek. Obecni byli także przewodniczący Sejmiku – Jan Kawulok i radni Ewa Żak, Agnieszka Biegun i Stanisław Baczyński.
„Tydzień Kultury Beskidzkiej to znakomita okazja, by przekonać się jak różnorodne jest województwo śląskie. Kultura, tradycja i piękno Beskidów to coś, co nas wyróżnia, definiuje i buduje naszą wspólną tożsamość i coś, czym warto się chwalić wśród turystów i odwiedzających subregion południowy. Zapraszam Państwa do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, do poznawania i smakowania kultury, tradycji i bogactwa kulturowego Beskidów” – mówił marszałek Jakub Chełstowski.
Podczas 59. Tygodnia Kultury Beskidzkiej wystąpi około 90 zespołów folklorystycznych. Od 30 lipca do 7 sierpnia w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu, a także w Ujsołach, Jabłonkowie i w Istebnej będzie można oglądać widowiska ukazujące nie tylko tańce i muzykę, ale też lokalne zwyczaje i obrzędy.
„Cieszę się, że Tydzień Kultury Beskidzkiej wraca w pełnej formule, bo przez ostatnie lata były problemy z organizacją tak dużych wydarzeń. Dziękuję organizatorom za ogromną pracę, jaką wykonali, żeby to święto stało się dla mieszkańców i turystów okazją do poznania kultury i tradycji tych terenów. Mamy się czym pochwalić. Życzę wszystkim uczestnikom wspaniałej zabawy” – tłumaczył Jan Kawulok, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego.
W ramach 59. TKB zostaną przeprowadzone w Żywcu oba festiwalowe konkursy. Będą to 53. Festiwal Folkloru Górali Polskich (30 lipca – 2 sierpnia i 7 sierpnia) oraz 31. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Żywcu (3–6 sierpnia).
Tydzień Kultury Beskidzkiej odbywa się w Beskidach od prawie 60 lat. Chroni i popularyzuje tradycyjny folklor, muzykę, taniec, śpiew, obrzędy i zwyczaje. Na plenerowych estradach w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu wystąpi ok. 90 zespołów folklorystycznych, w tym kilkanaście zagranicznych. Będą też kapele, ludowi śpiewacy i instrumentaliści, a także twórcy prezentujący swoje wyroby na kiermaszach z rękodziełem. Ulicami przemaszerują także barwne korowody.
Organizatorzy zapraszają ponadto na koncerty zespołów w trakcie imprez stowarzyszonych z festiwalem – 44. Wawrzyńcowych Hud w Ujsołach, 27. Festynu Istebniańskiego oraz obchodzącego jubileusz 75-lecia Gorolskiego Święta w Jabłonkowie na Zaolziu (Republika Czeska). Szczegółowy program imprez odbywających się w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej można znaleźć na stronie www.tkb.art.pl.