Perfekcyjna jakość obrazu, zautomatyzowana obsługa, możliwość archiwizowania obrazów śródoperacyjnych w wysokiej rozdzielczości są zaletami tego nowoczesnego urządzenia. Znakomite doświetlenie i monitorowanie pola operacyjnego dostępne dla operatora i lekarza asystującego wraz z możliwością transmisji obrazu na monitor jest bardzo użytecznym narzędziem w chirurgii kręgosłupa, a jednocześnie pozwala na obserwowanie zabiegu operacyjnego przez cały zespół operacyjny umożliwiając szkolenie kadry młodych lekarzy i pielęgniarek operacyjnych. Precyzyjne zabiegi mikrochirurgiczne są dla pacjentów bezpieczniejsze i mniej traumatyczne, umożliwiają krótszą hospitalizację, szybszą rekonwalescencję i w ostatecznie lepsze wyniki leczenia u operowanych chorych.
- Nowoczesna medycyna wymaga nowoczesnych technologii – argumentuje marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski – Inwestując w infrastrukturę i sprzęt medyczny tworzymy przestrzeń do rozwoju systemu ochrony zdrowia w regionie. Mamy poczucie, że to dobrze zainwestowane fundusze, bo przekładają się na coraz wyższy poziom opieki medycznej nad pacjentami i znaczną poprawę komfortu pracy personelu medycznego podmiotów leczniczych w województwie. Piekarska „urazówka” cieszy się zasłużoną renomą jednego z najlepszych szpitali tego typu w kraju. Chcemy wzmacniać ten wizerunek z korzyścią dla tych, którzy wymagają wysokospecjalistycznej pomocy medycznej.
- Pozyskiwanie nowego sprzętu dla naszych szpitali, który poprawia możliwości diagnostyczne i leczenie pacjentów oceniam bardzo pozytywnie. Mówi Dariusz Iskanin, radny wojewódzki, zastępca przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Sejmiku Województwa Śląskiego - Mówię to także jako lekarz bo wiem, jak ważna jest inwestycja w odpowiedni sprzęt na każdym etapie procesu leczenia. To bardzo dobry zakup dla piekarskiej „urazówki” - czołowego szpitala ortopedycznego w Polsce.
Jak podkreśla Elżbieta Jabłońska pełniąca obowiązki dyrektora Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, zastosowanie tak nowoczesnego mikroskopu operacyjnego w chirurgii kręgosłupa pozwoli podnieść jakość zabiegów wykonywanych w Oddziale IV Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej i Neurotraumatologii piekarskiej urazówki na jeszcze wyższy poziom. Dzięki zrealizowanemu zadaniu wzrośnie bezpieczeństwo i precyzyjność wykonywanych zabiegów operacyjnych z użyciem technik neurochirurgicznych.
- Dotychczas dzierżawiony mikroskop znacząco ograniczał możliwości szkoleniowe i był znacznie mniej przyjazny w obsłudze. Nowy aparat jest krokiem milowym w dalszym rozwoju nowoczesnych technik chirurgicznych w leczeniu schorzeń kręgosłupa, które oprócz wykształconej i zaangażowanej kadry medycznej wymagają znaczących nakładów finansowych. - dodaje dr n. med. Jacek Trompeta, lekarz kierujący oddziałem