Polacy odnieśli w turnieju komplet zwycięstw, pokonując kolejno Estonię, Ukrainę i Serbię, a w ostatnim spotkaniu Japonię. Polską kadrę z trybun dopingowali marszałek Jakub Chełstowski, prezydent Tychów Andrzej Dziuba, prezydent Światowej Agencji Antydopingowej Witold Bańka i prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie, Mirosław Minkina.
- Cieszę się, że polscy hokeiści odnieśli ten sukces na lodowisku w Tychach, przy wsparciu województwa śląskiego i naszych kibiców. Hokejowe tradycje są u nas ciągle żywe, o czym świadczą sukcesy klubów z regionu. Wspieramy hokej od lat, zależy nam na tym, by dyscyplina rozwijała się, a polscy hokeiści osiągali sukcesy i na stałe powrócili do elity, a młodzi sportowcy mieli szansę rywalizować w komfortowych warunkach i uczyć się od najlepszych” – stwierdził marszałek Jakub Chełstowski.
„Przez ostatnie dni przeżywaliśmy fantastyczne emocje na Stadionie Zimowym w Tychach. Cieszę się, że tyska tafla okazała się szczęśliwa dla biało-czerwonych i polscy hokeiści po pięciu latach wracają na zaplecze elity. Hokej to jedna z najpiękniejszych dyscyplin i mam nadzieję, że ten sukces sprawi, że popularność tego sportu w naszym kraju wzrośnie, a przed kibicami kolejne wielkie, sportowe emocje” – mówił Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.
Dzięki zwycięstwu z Japonią (2:0) reprezentacja Polski wraca na zaplecze elity po pięciu latach przerwy.
„To był dla nas udany turniej, z przyjemnością oglądałem, jak nasz zespół prezentował się na lodzie. Hokeiści grali z pasją, determinacją i poświęceniem. Ten zespół ma przyszłość. Bardzo dobrze czuliśmy się na lodowisku w Tychach. Kibice nas wspierali. Dziękuję im za doping” – mówił selekcjoner, Robert Kalaber.
„Wreszcie mamy upragniony awans. Pokazaliśmy, że jesteśmy dobrym i niebezpiecznym dla innych zespołem. W całym turnieju dobrze wykorzystywaliśmy błędy rywali. Nasz zespół i polski hokej będzie się rozwijał” – zaznacza napastnik Aron Chmielewski.
Warto przypomnieć, że na wniosek Polskiego Związku Hokeja na Lodzie Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie (IIHF) podjęła decyzję o przeniesieniu Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie Mężczyzn Dywizji 1B z katowickiego Spodka na Stadion Zimowy w Tychach. Partnerem Mistrzostw Świata było Województwo Śląskie. Śląskie konsekwentnie wspiera hokej, czego świadectwem jest wspólny projekt samorządu i Polskiego Związku Hokeja na Lodzie - Śląski Dom Hokeja. Projekt zakłada współpracę, która obejmuje działania promocyjne oparte na potencjale polskiego hokeja. Województwo śląskie jako mecenas Śląskiego Domu Hokeja włączyło się finansowo w organizację ważnych dla tej dyscypliny wydarzeń, m.in.: mistrzostw świata kobiet dywizji 1B i mistrzostw świata mężczyzn dywizji 1B.